Wodospady Gubavica     w kanionie rzeki Cetina
Wyjazd: 2014-09-21  
  W trakcie planowania kolejnych "brelańskich" wakacji, trafiając ciągle na białe plamy w przewodnikach, sięgnąłem po publikację Michelin Green Guide. Ku mojemu miłemu zaskoczeniu wynalazłem informację o wodospadach, znajdujących się tuż obok Zadvarje (dosłownie rzut beretem od Breli).
We wspomnianej okolicy, rzeka Cetina przepływa głębokim i malowniczym kanionem, zasilając przy tym całkiem sporą elektrownię wodną.

Na całej swojej długości (ok. 105km) rzeka jest bardzo kręta i rwąca co sprzyja uprawianiu rafitngu. Osoby, które preferują tę formę aktywności, muszą się jednak udać na wschód, do miejscowości Omiš (czytaj Omisz), gdzie Cetina uchodzi do Adriatyku, a wiele firm orgranizuje spływy.

Velika Gubavica (większy wodospad) ma prawie 50m wysokości i należy do najwyższych w Chorwacji. Na zaznaczony na mapie punkt widokowy można praktycznie dojechać samochodem. Otoczenie sprawia wrażenie, że onegdaj prowadzona była tu jakaś działalność związana z turystyką, lecz na dzień dzisiejszy nikt tu chyba poza turystami nie zagląda.Samego oglądania, ze względu na znaczną odległość obserwatora od wodospadów, jest na jakieś 5-10 minut (zależy jak kto szybko się nudzi). Dla osób, którym będzie mało, proponujemy 1,5 km spacer do zalewu znajdującego się u wypływu Cetiny z kanionu.
W tym celu należy zjechać samochodem z drogi Zadvarje - Gornja Brela, w odnogę kierującą na Vukosavic/Podgrade. Następnie podążać drogą biegnącą wzdłuż brzegu Cetiny, aż do pierwszego przejezdnego mostu na rzece. Tam zmierza się do pierwszego nawrotu na drodze, a auto zostawia się na szutrówce. Dalej 1,5 km spaceru gruntówką na wschód, a na finale dwustumetrowy nur przez ścieżkę w zaroślach, prosto do "błękitnej laguny". Nie zapomnijcie stroju kąpielowego...
Słowa kluczowe: Zadvarje , Dalmacja , Chorwacja , natura , wodospad .
2589 odsłon(y)

  Mapa


Skróty Mapa  
Galeria
Kliknij na zdjęciu aby je powiększyć.


   Przez świat Chorwacja Dalmacja Wodospady Gubavica